Říjen 2010


Photo Show November 2010

31. října 2010 v 12:42 | Sii |  Deník LSR
Na CABHB byla vyhlášena nová Photo Show na listopad. Rádi se jí opět zúčastníme, snad se nám povede dobře. Držíme palce našim koním i všem ostatním přihlášeným.
Pokud chcete taky soutěžit, přihlašuje se už od zítřka.

(c) Sii LSR

Pohodové Budějovice

30. října 2010 v 11:19 | Sii |  Deník LSR
(c) Sii LSR
Jak jsem tu již psala, Linda se 28.10. zúčastnila drezurního závodu v Českých Budějovicích. Jela jsem s ní, abych ji podpořila a abych Vám sem mohla popsat, jak závod probíhal.
Vstávaly jsme obě brzy ráno, kolem 6:45. Byla jsem trochu rozmrzelá, že mám prázdniny a musím takhle brzy z postele. Když jsem kolem 7:30 dorazila do stáje, Linda už vzorně připravovala Sirocca. Vyhřebelcovala ho a vyčesala mu hřívu. Přinesla jsem ohlávku a deku, aby mu po cestě nebyla zima a mohly jsme ho zavést do přepravníku. Neměl s tím žádný problém, protože je to už ostřílený závodník a na přepravníky je zvyklý. Linda sbalila postroj a její věci, abychom mohli vyrazit. Jako na zavolanou dorazil John, který nás tam měl odvést a mě tam měl dělat společnost. Cesta do Budějovic je celkem dlouhá, určitě tak 2 až 2 a půl hodiny čistého času. Dorazili jsme tam asi v 10:15. Linda protáhla Sirocca po dlouhé cestě a John šel pro startovku. Probírala jsem s Lindou závod, když John přišel a hlásil, že máme číslo jedna. Závod začínal v 11:30, takže Linda měla ještě víc než hodinu na přípravu. Znovu jsem pomohla Lindě Sirocca vyhřebeldovat a za pár minut ho Linda osedlala. Písková závodní jízdárna byla (jako každý rok) moc krásně připravená a Linda se těšila, jak to rozhodčím se Siroccem pěkně ukáže. Pozorovala jsem je při rozcvičování. Linda si byla jistá, ale Sirocco nebyl ve své kůži. Nechtěla jsem Lindě křivdit, protože to opravdu byla skvělá jezdkyně, ale přišlo mi, že to dnes asi nevyjde. Moje obavy se zčásti vyplnily. Když šli na řadu, Sirocco byl notně nervózní. Linda si z toho ale moc starostí nedělala. V sestavě bylo sice několik chyb, ale Sirocco předčil mé očekávání. Nakonec jsme s velkým překvapením zjistili, že jsme druzí. Sirocco dostal stuhu a Linda značkovou helmu. Kolem 15. hodiny jsme vyrazili domů. Závod byl moc pěkně uspořádaný a těšíme se na příští rok.
.

Tréninky 29.10. 2010

29. října 2010 v 18:17 | Sii |  Fotogalerie
Pár fotek z dnešního těžkého a dlouhého dne.

(c) Sii LSR


Nabité prázdniny

27. října 2010 v 13:27 | Sii |  Deník LSR
Někomu začaly prázdniny už v pondělí (vlastně už sobotu), ale nám začaly až dnes. Je skvělé mít pár dní volna, ale my si ho moc neužijeme. Dnšní den je celý zasvěcený tréninku, protože zítra jede Linda do Českých Budějovic, kde závodí se Siroccem v drezuře. Pilně trénovala, tak uvidíme, kolikátá dopadne. Jedu tam s ní, takže zítra žádné články nebudou. Máme tam být v půl jedenácté a závod by měl končit podle mě tak maximálně v pět. Všichni budeme Lindě držet palce a já možná pořídím i nějaké fotky. V pátek bude hodně nabitý den, jezdci budou co nejvíce trénovat, aby mohli mít všichni v sobotu a v neděli volno. O víkendu už bych měla mít čas, takže se tu určitě najdou nějaké články a možná i fotky. Pokud bude hezky tak i Divočina.
Přeji krásný den (dnes je doopravdy venku krásně!).

(c) Sii LSR

Snowflake

25. října 2010 v 20:14 | Sii |  Deník LSR
SNOWFLAKE

Linda se přátelí s Erikou už roky. Chodí spolu do stejné školy už od první třídy a staly se z nich nejlepší kamarádky. Když začala Erika chodit do jezdecké školy, byla zprvu Linda nadšená stejně, jako ona. Postupně však zjišťovala, že její kamarádka na ni nemá tolik času a když už jsou spolu, mluví jenom o koních. Linda se proto rozhodne, že přijme brigádu ve stáji. Bude často s Erikou a navíc si vydělá. Pár týdnů to klape přesně tak, jak si Linda představovala, ale potom napadne první sníh a s ním jí přibyde více práce i starostí. I když s koňmi nemá žádné zkušenosti, musí s nimi pomáhat den ode dne více. Ve zprávách se navíc tvrdí, že má být největší zima za posledních 10 let. Lindě se přestává práce líbit a proto se snaží koním co nejvíce vyhýbat, ale majitelka školy to vidí jinak. Pošle Lindu ven pro koně, kde zrovna začalo chumelit. Stačila nepatrná nepozornost a Linda se dopustila obrovské chyby. Rychle se vydá za Erikou, aby jí pomohla, ale situace se zkomplikuje mnohem víc. A co to sněhově bílé hříbě, které se objevilo v lese a hned zase zmizelo?

Ano ano, nový projekt! Jste úžasné holky, dostala jsem nápad! Zakomponovala jsem do toho i část z vašich návrhů, tak doufám, že se Vám bude projekt Snowflake líbit!
Díky!

6. Smysly

24. října 2010 v 18:18 | Sii |  Základní informace o koních

Smysly

(c) Sii LSR

Osobnost koně tvoří množství instinktů, kretré se vytvářely během dlouhého vývoje. Koně mají podobně jako lidé pět hlavních smyslů: chuť, hmat, sluch, čich a zrak. Smysly koní jsou ale mnohem dokonalejší než naše. A pak je zde ještě šestý smysl, zvýšná vnímavost - u koní celkem běžná.

CHUŤ

O koňské chuti víme jen málo. Předpokládá se, že mají rádi sladké, a proto výrobci krmiv přidávají do svých produktů sladidla. Jde ale pouze o nepotvrzenou doměnku. Mnozí koně naopak vyhledávají hořce chutnající rostliny, oblíbeny jsou čekanka a kostival.

(c) Sii LSR

HMAT

Hmat je velmi důležitý pro náš styk s koňmi. Slouží jak k dorozumívání mezi zvířaty, tam mezi člověkem a koněm. Jedním příkladem je společenská péče o srst, druhým komunikace s koněm při ježdění. Stačí lehký tlak jezdcovy nohy na smyslové buňky na boku, nebo dotyk ruky na chřípí. Hmatové brvy kolem chřípí pomáhají koni ohodnotit objekty, které nemůže vidět (např. složky krmení).

SLUCH

Sluch koně je mnohem citlivější než náš. Kůň má na hlavě velké, pohyblivé uši, které se mohou natáčet po zvuku v libovolném směru. Kůň je velmi vnímavý k lidskému hlasu, který funguje jako nejúčinější cvičební pomůcka a jako nejlepší prostředek k uklidnění a povzbuzení koně.

(c) Sii LSR

ČICH

Čich je citlivý smysl a pomáhá koním rozeznat jiná zvířata i své domácí prostředí. Právě čich se pravděpodobně podílí na schopnosti koní najít cestu domů. Koně také vnímají lidský pach a hraje velkou roli v jejich chování. Například v okolí jatek jsou koně neobyčejně neklidní a nervoźní. Čich je pro koně důležitý i při výběru partnerky apod.ZRAK

Zrak je v mnoha ohledech výjimečný. Schopnost zaměřit pohled na předmět před zvířetem závisí na poloze očí. Jelikož koně mají umístěny oči na stranách hlavy, vidí velmi dobře do stran, ale čelní vidění je mnohem horší. Všichni koně dovedou pohybovat každým okem nezávisle. Mají panoramatické vidění, aniž by museli zvednout hlavu a je zcela možné, že vidí i část svého jezdce. Koně vidí velmi dobře i v šeru, i když to nejsou noční zvířata.

ŠESTÝ SMYSL

Je známo mnoho koní, kteří prokázali nevysvětlitelné schopnosti vnímání. Známé je například to, že koně mají odpor k pustým místům se špatnou pověstí. Mají také schopnost předvídat hrozící nebezpečí a jsou vnímaví k náladám svých jezdců. Koně se dokážou orientovat ve tmě, mlze i v těžkém terénu. Chování koní mnohokrát upozornilo na blížící se zemětřesení, nebo jinou přírodní katastofu.Nový projekt?

24. října 2010 v 12:45 | Sii |  Deník LSR
Ahoj! Vím, že jsem se teď dlouho neozývala. Nemám žádné nápady. Tak strašně bych chtěla něco dělat, ale já nevím co!

Jediné, co mě teď napadlo, je nový zimní projekt. Jelikož Divočinu nemůžu dělat v zimě bez sluníčka a se sněhem, rozhodla jsem se, že bych mohla udělat nový projekt, který by trval přes zimu a potom by Divočina opět pokračovala.

Jenže o čem?

Nemám nápady, vůbec! Mívala jsem tolik inspirace a teď nic. Vůbec nevím, co budu dělat. Samozřejmě mě mrzí klesající návštěvnost, ale můžu si za to sama. Bohužel nevím, co s tím mám dělat. Omlovám se, ale teď opravdu nemám nápady..Jak se rozvíjí zaměření našeho ranche?

21. října 2010 v 13:30 | Sii |  Deník LSR
Je to mu už několik měsíců, kdy jsme se rozhodli, že změníme náš životní styl, úlohu jezdců a typy tréninků. Přesedlali jsme na volnější způsob zacházení s koňmi, začali jsme trénovat horsemanship a dali koním více volnosti. Chcete vědět, jak to u nás vypadá teď a co se bude dít v zimě? Čtěte dál.
Od léta se mnohé změnilo. Koně zůstávají prakticky celý den venku, pokud je pěkné počasí, nejsou zimy a neprší. Koně, kteří byli zvyklí na život v malém boxu byli pár dní trošku zmatení ze změny podmínek. Nyní můžeme s klidem říci, že všichni koně jsou na tom velmi dobře. V boxech zůstávají přes noc a ráno, ale až přijde zima, nebudou moct být venku moc dlouho. Pokud budou tak velké zimy jako slibovali meteorologové, budou muset zůstat uvnitř.
I tréninky a jejich časy se změnily. Každý den se začíná trénovat až kolem 11 hodiny, na nic nespěcháme, nikde zbytečně neženeme. Koně jsou odpočatější, klidnější a lépe naladěni. Tréninky horsemanshipu se zalíbily každému jezdci, takže i Linda a Dominika, které jezdí anglický styl si rádi proloží parkury a drezury něčím z přirozené komunikace. Koně jsou potom citlivější na pobídky a devčatům se trénuje lépe.
Westernoví koně se mají snad nejlépe. Na nich se horsemanship nejvíce projevuje a je na nich také nejvíce žádán. Před tréninkem barelů se například nejdříve pracuje ze země, s pomůckami a i se samotnými barely. Po tréninku se jim dostává zasloužené uvolnění v podobě her s míčem, plachtami, provazy apod.
PNH ovlivnilo také naše projeky. S koňmi se mnohem lépe pracuje a zvláště v Divočině tuto možnost náležitě využíváme.
Budeme muset bohužel Divočinu odložit na jaro kvůli počasí, ale místo ní uděláme krátký zimní projekt a pak se k ní znovu vrátíme.
(c) Sii LSR

Krásné fotky ze Spirit Horse Ranche

19. října 2010 v 20:57 | Sii |  Fotky
Našla jsem na youtube videa s fotkami Spirit Horse Ranche.
Koně na fotkách mě velmi zaujali a fotky jsou moc krásně zachycené! Jen posuďte sami!

Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.