Říjen 2010

2. Plnokrevný, teplokrevný, chladnokrevný, pony

4. října 2010 v 19:47 | Sii |  Základní informace o koních

Plnokrevný, teplokrevný, chladnokrevný, pony

Pro lepší orientaci a zjednodušení se koně dělí do tří typů: koně lehcí, těžcí a poníci.
U těchto typů se projevují výrazné rozdíly ve vzhledu, využití i v prostředí. Existuje ale i mnoho jiných zpsobů dělení podle vlastností i podle zvláštních charakteristik.

(c) Sii LSR
Lehcí koně se považují za jezdecký, nebo za lehký tažný typ. Většinou jsou odvozeni od Arabů, plnokrevníků, Amerických klusáků, nebo případně od Hackneyů a patří mezi teplokrevníky. Mezi nimi můžete pozorovat velkou rozmanitost ve stavbě těla, ale základní proporce jsou zachovány.
Teplokrevníci jsou koně, kteří mají vysoký podíl ušlechtilé krve. Je to směs teplé a chladné krve.
Mohou se označovat také jako polokrevníci, pokud to jsou zvířata se třemi čtvrtinami krve, což vyjadřuje podíl plnokrevných předků při jejich šlechtění.
Výraz part-breed označuje křížence jiných plemen než plnokrevných.


Plnokrevný kůň je potomek moderních lehkých koní arabského původu, kteří se již čistokrevně chovali před 3000 lety - jejich potomkem je Anglický plnokrevník. Ten je jediný plnokrevný kůň s orientálním základem a je čistokrevně šlechtěn už 200 let.


(c) Sii LSR
Chladnokrevní koně jsou považováni za plemena těžká tažná a jejich předky byli zřejmě primitivní lesní koně z Evropy.

I mezi nimi jsou velké rozdíly ve velikosti a podrobnostech, ale obecně mají společnou mohutnou stavbu těla a jen malé rozdíly v proporcích.

Chladnokrevníci nemají s plnokrevníky nic společného, ale mohou existovat i chladnokrevní poníci, zejména rakouský Hafling.

Právě proporce chladnokrevníka se blíží stavbě ponyho.


(c) Sii LSR
Poníci zdaleka nejsou tak jednotní a jejich stavba těla většinou závisí na prostředí a využití. Někteří z nich pocházejí z britských hor nebo bažinatých oblastí, a proto se často označují jako horská nebo rašelinná plemena.
V Evropě jsou jejich obdobou například Haflingové, Huculové, nebo Fjordští, Bosenští a Gotlandští koně. Nejpozoruhodnější je Islandský pony.
Poníci jsou obecně kratší než koně a opravdu původní plemena poníků mají stavbu ovlivněnou svým prostředím.
Složitější situace je u Arabů, kteří mívají menší výšku než 150 cm (nad 150 cm - kůň, pod 150 cm - pony), ale vždy jsou považováni za koně. Naproti tomu Islandský pony, který bývá větší, se označuje za poníka. Arab se svými jedinečnými proporcemi je nepochybně kůň, což se nedá říci o Islandském koni.

Platné dělení se dnes vyjadřuje takto: Plnokrevníci, teplokrevníci a chladnokrevníci (+ pony)


Dny na LSR - 3.10. 2010

3. října 2010 v 15:37 | Sii |  Deník LSR
(c) Sii LSR
Zdravím všechny!

Tento víkend byl velmi vyvedený. U nás na ranchi se začalo dít spousta věcí a proto napíši krátký článek o všech událostech. Celý víkend jsem měla volno a tak jsem se hodně věnovala koním. To, co nás teď nejvíce zaměstnává jsou přípravy na Czech Breyer Games 2010. Největší naděje asi vkládáme do Johna a Flama, kteří trénují Reining. Doufáme, že se alespoň dostanou do kategorie Western Reining, protože věřím, že bude hodně nabitá a všechny místa budou rychle zabraná. Pak bychom se chtěli přihlásit do Cross country, ale tam moc dobré výsledky nečekáme. Zkusíme také drezuru, parkur, endurance a horsemanship, ale uvidíme, jakse nakonec rozhodneme. O místo do startovní listiny ve Western Reiningu moc stojíme a doufáme, že se tam dostaneme. Místo v drezuře a parkuru by nám také udělalo velikou radost. Jezdci trénují se svými svěřenci celý den a já se začala více věnovat webu. Jak jste si mohli všimnout, začala jsem psát poučnou sérii o koních, informace vypisuji z knížky a první článek už máme za sebou. Tím jsme sfoukli první nudnější část o stavbě těla a i když je důležitá, dozvíte se určitě víc zajímavostí příště. Bude to kapitola s názvem ,,Teplokrevný, chladnokrevný, pony". Pak přijde zábavná kapitola o chodech a potom další od mimochodech. To už ale předbíhám. Snad se vám budou tyhle články líbit..

1. Stavba těla koně

3. října 2010 v 15:12 | Sii |  Základní informace o koních

Stavba těla koně

(c) Sii LSR

Zevnějšek koně souvisí s utvořením kostry a osvalením. Poměr jednotlivých částí těla se projevuje na celkové stavbě koně. U dobře stavěného koně nesmí žádná část těla celkový soulad narušovat.

Jednotlivá plemena jsou šlechtěna pro různý účel. Tím se jejich stavba těla liší. V každém případě by měl být kůň mechanicky stavěný, s výjimkou odlišných proporců (např. plnokrevník X pony..) Stavba těžkého tažného koně odpovídá menší rychlosti, kdežto zvířata určená pro dostihy jsou šlechtěna na rychlý cval. Jednotlivé proporce vytvářejí tvar, u něhož je vše podřízeno účelu, pro který byl kůň vychován.

Například dokonale stavěný Arab musí představovat všechny význačné znaky svého plemene, které závisejí především na jedinečné stavbě kostry, která má 17 párů žeber, 5 bederních obratlů a 16 ocasních obratlů.


POSTAVENÍ KONČETIN

Při pohledu zepředu (viz. obrázek) je linie spojující plecní hrbol se středem karpu, spěnkového kloubu a kopyta rovná.

Dokonalá stavba zadní nohy je v tom případě, když linie spuštěná od hrbolu sedací kosti prochází středem patního hrbolu a spěnky. Jakákoli odchylka znamená vadu.


(c) Sii LSR
DOBŘE STAVĚNÝ KŮŇ

Modré značení - délka hlavy by měla odpovídat:
- vzdálenosti mezi patním hrbolem a kolenním kloubem,
- vzdálenosti patního hrbolu od země,
- vzdálenosti kaštánku od kopyta
- hloubce trupu
- vzdálenosti kolenního kloubu od kříže
Červené značení - vzdálenost mezi hrbolem kosti sedací, kolenním kloubem a kyčelním kloubem mají být shodné
Žluté značení - vzdálenost od spěnkového kloubu k lokti by měla být zhruba stejná jako vzdálenost od lokte ke kohoutku


Popis těla koně

(c) Sii LSR

Série základních informací o koních

2. října 2010 v 20:16 | Sii |  Deník LSR
Dostala jsem fantastickou knížku o koních a napadl mě takový nápad..

Dozvěděla jsem se informace, které jsem neznala a napadlo mě, že bych něco takového udělala i tady. Zpracovala bych ty nejhlavnější informace z knížky a sepsala je do krátkého článku. Snažila bych se o to, aby to nebylo nudné a nezajímavé. Místo fotek z internetu bych přidala své vlasní, doslova mých koní. Myslím, že by to mohlo být zajímavé. Článků by bylo tak cca 8 - základního infa. Pak bych přidávala články o různých sportech - také stručně. Článků o sportech by bylo tak 7 - 8. Mě by to moc bavilo a proto se vás ptám -

Chcete?

(c) Sii LSR


Neskutečně překrásné fotografie koní

2. října 2010 v 13:44 | Sii |  Fotky
Tohle je sice něco jiného, ale nemohla jsem to sem prostě nedát. Na Deviant Artu má galerii jakási Tosca Sütö - vadalein. Když jsem viděla její fotky, opravdu jsem zírala s otevřenou pusou. opravdu doporučuji prohlédnout si úplně všechny. Stojí to za to. Krásnější fotky jsem opravdu neviděla, mnoho z nich nevypadá ani reálně, ale všechny jsou opravdu vyfocené. Ti koně a okolí..

ÚŽASNÉ!

Zde shlédněte - doporučuji vše! Budete opravdu koukat!

http://vadalein.deviantart.com/gallery/#Horses
Pokud máte zájem, tak její stránky jsou zde: http://www.equine-photo.de/

Sedlo pro lehké koně

1. října 2010 v 19:04 | Sii |  Koňské potřeby LSR
Důvod, proč jsem nepřidala články byl ten, že jsem tvořila sedlo. Zkusila jsem nový způsob, vylepšila jsem třmeny i podbřišník. Hodně mě inspirovalo video od Erlenie Greenleaf. Udělala jsem stejnou stavbu sedla jako ona, stejné jsou také třmenové řemeny, které jsou dvojité. Samotné třmeny jsem udělala trochu jinak, ale jsou lepší. Podsedlovka je klasická, bílá. Myslím, že se tohle sedlo bude hodit pro trénink rychlostních disciplín, nebo cross country.
Posuďte sami :)

(c) Sii LSR

Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.