6. Smysly

24. října 2010 v 18:18 | Sii |  Základní informace o koních

Smysly

(c) Sii LSR

Osobnost koně tvoří množství instinktů, kretré se vytvářely během dlouhého vývoje. Koně mají podobně jako lidé pět hlavních smyslů: chuť, hmat, sluch, čich a zrak. Smysly koní jsou ale mnohem dokonalejší než naše. A pak je zde ještě šestý smysl, zvýšná vnímavost - u koní celkem běžná.

CHUŤ

O koňské chuti víme jen málo. Předpokládá se, že mají rádi sladké, a proto výrobci krmiv přidávají do svých produktů sladidla. Jde ale pouze o nepotvrzenou doměnku. Mnozí koně naopak vyhledávají hořce chutnající rostliny, oblíbeny jsou čekanka a kostival.

(c) Sii LSR

HMAT

Hmat je velmi důležitý pro náš styk s koňmi. Slouží jak k dorozumívání mezi zvířaty, tam mezi člověkem a koněm. Jedním příkladem je společenská péče o srst, druhým komunikace s koněm při ježdění. Stačí lehký tlak jezdcovy nohy na smyslové buňky na boku, nebo dotyk ruky na chřípí. Hmatové brvy kolem chřípí pomáhají koni ohodnotit objekty, které nemůže vidět (např. složky krmení).

SLUCH

Sluch koně je mnohem citlivější než náš. Kůň má na hlavě velké, pohyblivé uši, které se mohou natáčet po zvuku v libovolném směru. Kůň je velmi vnímavý k lidskému hlasu, který funguje jako nejúčinější cvičební pomůcka a jako nejlepší prostředek k uklidnění a povzbuzení koně.

(c) Sii LSR

ČICH

Čich je citlivý smysl a pomáhá koním rozeznat jiná zvířata i své domácí prostředí. Právě čich se pravděpodobně podílí na schopnosti koní najít cestu domů. Koně také vnímají lidský pach a hraje velkou roli v jejich chování. Například v okolí jatek jsou koně neobyčejně neklidní a nervoźní. Čich je pro koně důležitý i při výběru partnerky apod.ZRAK

Zrak je v mnoha ohledech výjimečný. Schopnost zaměřit pohled na předmět před zvířetem závisí na poloze očí. Jelikož koně mají umístěny oči na stranách hlavy, vidí velmi dobře do stran, ale čelní vidění je mnohem horší. Všichni koně dovedou pohybovat každým okem nezávisle. Mají panoramatické vidění, aniž by museli zvednout hlavu a je zcela možné, že vidí i část svého jezdce. Koně vidí velmi dobře i v šeru, i když to nejsou noční zvířata.

ŠESTÝ SMYSL

Je známo mnoho koní, kteří prokázali nevysvětlitelné schopnosti vnímání. Známé je například to, že koně mají odpor k pustým místům se špatnou pověstí. Mají také schopnost předvídat hrozící nebezpečí a jsou vnímaví k náladám svých jezdců. Koně se dokážou orientovat ve tmě, mlze i v těžkém terénu. Chování koní mnohokrát upozornilo na blížící se zemětřesení, nebo jinou přírodní katastofu.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ečota Ečota | Web | 25. října 2010 v 17:08 | Reagovat

Moc hezkej článek, strašně se mi líbí ta fotka u ''čichu''! :D A u tý chuti - můj králík taky miluje hořký! :-D A ten šestej smysl - vážně zajímaví! Zase jako vždy - boží článek! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.