Prosinec 2010

Poslední den roku 2010

31. prosince 2010 v 18:00 | Sii |  Deník LSR
Ještě si pamatuji na minulého Silvestra a teď už je tu další. Uteklo to až moc rychle. Za tento rok k nám přišly pracovat dvě nové posily - Bára a Domča, kterým jsme moc vděční, protože nám zase o trochu víc ulehčili práce. S sebou si také přivedly své koně - klisnu Shay D a hřebce Ad Taif Damiana. Tento rok byl pro nás v mnohém velmi dobrý, ale také v hodně věcech neúspěšný, ale tak to bývá každý rok.

Přejeme návštěvníkům tohoto blogu krásné prožití Silvestra, přejeme úspěšný nový rok, hodně štěstí, lásky, přátel, dobrých známek, úspěchů, peněz a ať se Vám vyplní všechna Vaše přání. Krásný rok 2011 přeje Sii a LSR team

Sii LSR

Včerejší dobrodružství

31. prosince 2010 v 13:24 | Sii |  Deník LSR
Včera jsme se probudili do krásného slunečného dne, všichni měli dobrou náladu, ale to jsme ještě nevěděli, co se stane. Kvůli tomu jsem nemohla napsat žádný článek, za což se omlouvám. Pokud chcete vědět, co se stalo, čtěte dál.

Bára se rozhodla, že vezme našeho mustanga Long Stripese na vyjížďku. Je to kůň s celkem divokou povahou, který potřebuje citlivého a trpělivého jezdce. Bára si toho byla vědoma a chtěla ho jen protáhnout a vzít ho na čerstvý vzduch. Protože je Bára velmi dobrý jezdec, věděla jsem, že se Stripesem rozhodně problémy mít nebude. Vyvedla Stripese z boxu, osedlala ho a vyrazila. Když se vzdálila od ranche k lesu, všimla si, že včera nasněžilo pár centimetrů sněhu a někde jsou zmrzlé plotny. Proto zpomalila a snažila se najít nejbezpečnější cestu. Bohužel si ale nevybrala správně - Stripes klidně šel a najednou mu přední nohy zapadly do hlubokého neušlapaného sněhu. Bára se vylekala a ihned ho pobídla k couvání, ale jak se Stripes snažil vymanit, zadníma nohama se zarýval více do sněhu. Bára okamžitě seskočila a snažila se mu pomoct dostat se ven, ale čím víc se Stripes snažil, tím víc se propadal do sněhu. Bára okamžitě zavolala ostatní jezdce na pomoc, kteří přinesli provazy a uvázali je Stripesovi kolem krku. Já jsem jim samozřejmě také přišla na pomoc. Všichni začali současně tahat za provazy a já jsem Stripese tlačila zezadu na záď. Po několikátém nezdařeném pokusu jsme přešli na jinou možnost. Odhrabali jsme sníh před Stripesovýma nohama do takové plošiny, po které by mohl vyjít zase nahoru. Hrabali jsme vším, co nám přišlo pod ruku - klacky, lopatami, dokonce i rukama. Asi po půl hodině jsme vytvořili sněhovou plošinu, po které mohl Stripes vyjít nahoru. Okamžitě jsme ho odvedli do stáje, kde ho Bára vyhřebelcovala, otřela do sucha a zabalila ho do deky. Nejdříve se trochu klepal, ale asi za hodinku byl zase fit. No, i nám se nevyhýbají takovéhle situace, ale alespoň, že se nic nestalo!
.
(c) Sii LSR
Long Stripes v létě
 .

12. Parkur

29. prosince 2010 v 12:22 | Sii |  Základní informace o koních

Parkur

(c) Sii LSR
První skokové soutěže byly určeny jako zkoušky pro lovce a první organizovaná soutěž v tomto směru byla v roce 1865 v Dublinu. Parkurové stákání bylo zařazeno do olympijských her v Paříži v roce 1990. Kolébkou tohoto sportu byl první Concorso Ippico Internazionale, na které italské družstvo jelo podle Il sistema. Je to způsob, který vytvořil kapitán Federico Caprili. Jeho sed nakloněný dopředu se zásadně lišil od předchozího způsobu, jezdí se se zkrácenými třmeny a váha je co nejvíce přenesena před předpokládané těžiště koně. Hmotnost je tak rozložena nejlépe a jezdec nepřekáží koni v pohybu. Tento sed se stal velmi oblíbeným a jeho základy převzaly jezdecké školy na celém světě. Mezi oběma válkami se parkur rozvíjel jak v Evropě, tak v Americe.

Po druhé světové válce došlo k mezinárodní dohodě o pravidlech a zavedly se časové limity. Sport se nepřetržitě vyvíjel až do dnešní formy.

(c) sii LSR
 Délka skoků se nedá příliš měnit, ale výška skoků se uplatňuje při soutěžích zdatnosti, kdy je vrcholnou překážkou velká zeď, která se při každém kole zvyšuje. Náročná koncová zeď vyžaduje od soutěžících mimořádnou sílu ještě po absolvování celého okruhu. Od začátku musí oba, kůň i jezdec , prokázat neobyčejnou obratnost, skokové schopnosti, sílu a odvahu.
Derby je závod, který se běží na venkovní dráze s četnými lavicemi, příkopy a vodními překážkami, který dodává novou, vzrušující dimenzi jezdeckému sportu.
Kapitola druhá

28. prosince 2010 v 13:20 | Sii |  Příběh Snowflake
Název kapitoly: Kdo by věřil v přelud?
(c) Sii LSR


Victrix 2

28. prosince 2010 v 12:47 | Sii |  Fotky
Tentokrát Vám chci ukázat další kobylku Victrix bez mohéru. Je úplně obyčejná, nemá žádné zvláštní znaky, fleky a podobně, ale je nádherná. Moc se mi líbí to, že vypadá úplně jako živý kůň. Má krásnou hlavu a roztomilý přerušený proužek na nose. Je jako vždy od Carol Williams, velmi povedená práce!

Claybank Red Dun

Painted by Carol Williams

2009

V celé své kráse si ji vychutnejte pod článkem.


Slunečný den po Vánocích

27. prosince 2010 v 16:45 | Sii |  Fotogalerie
Dnes se udělalo venku opravdu krásně, tak jsem vyrazila kolem 15 hodiny k výběhu fotit.
Mysím, že to nepotřebuje nějaký jiný komentář, snad jen, aby se Vám fotky líbily.

(c) Sii LSR
(c) Sii LSR


11. Drezura

26. prosince 2010 v 19:33 | Sii |  Základní informace o koních

Drezura

(c) Sii LSR
Drezura pochází z francouzského slova dresser, cvičit, trénovat, což znamená v jezdectví výcvik jezdeckého nebo dostihového koně. V moderním sportu má bezprostřední původ v military, což je zkouška nejlépe trénovaného koně, ale kořeny se táhnou hluboko do minulosti, do dob vývoje jezdeckého umění v době renesance.
V tomto sportu vynikalo do roku 1956 Švédsko, ale na berlínských olympijských hrách v roce 1936 uspělo německé družstvo. Po roce 1956 se Německo zase vrátilo do popředí, začalo v tomto sportu dominovat a ovlivnilo  typ používaných koní stejně jako kritéria při jejich posuzování. Drezura je pravděpodobně nejrychleji se rozvíjející jezdecká disciplína, hlavně v Británii a Evropě, kde předtím nebyla tradice vysoké školy.

(c) Sii LSR

Drezurní zkoušky na základní úrovni až po nejvyšší zkoušky Grand Prix rozvíjejí všechny pokročilé chody. Existuje však také pro diváka velmi atraktivní kur, volná drezura na hudbu, která zvedá tento sport na určitou formu umění. Kromě kuru existují čtyři mezinárodní soutěže. Prix St. Georges, Intermediate One, Intermediate Two a Grand Prix. Tyto soutěže nejvyšší úrovně se jezdí stejně jako testy střední úrovně na velkém kolbišti. Soutěže nižších stupňů je předvádějí na menším kolbišti.
Každý cvik je na stanovené stupnici standartně ohodnocen takto: 10 výborně, 9 velmi dobrý, 8 dobrý, 7 méně dobrý, 6 uspokojivý, 5 dostatečný, 4 nedostatečný, 3 dosti špatný, 2 špatný, 1 velmi špatný, 0 znamená, že cvik nebyl proveden. Dnes se však většinou hodnotí v procentech. FEI definuje výkon drezurního koně takto: ,,Živá reakce na podněty a pomůcky, činost kloubů dostatečně volná, bez křečovitostí a násilných efektů, kůň poslouchá dobrovolně a bez nucení."

Hovoří také o ,,harmonickém vývoji, fyzických schopnostech a obratnosti", jejichž souhrn vede k vytvoření osobnosti klidného, zdatného, uvolněného, pružného, sebevědomého, pozorného a bystrého koně.

OBRAT: Dokonalá pirueta v klusu, kdy se kůň otáčí podle vnitřní zadní nohy. Pohyb vycházející z klasického umění se nepředvádí na drezurních soutěžích od olympiády v roce 1920.
EXTENZE: Vynikající chod s typickým maximálním prodloužením kroku. Důležitá je výborná rovnováha, maximální ohyb hlezeního kloubu, poloha hlavy a ovládání koně uzdou.Dny na LSR - 25.12. 2010

25. prosince 2010 v 15:10 | Sii |  Deník LSR
Tak a je po Vánocích. Nevím jak vy, ale my jsme si je na ranchi moc užili. Koně měli volno, aby si trochu oddechli od stereotypních tréninků na CBG. Snažíme se, aby je tréninky bavily, ale časem stejná disciplína omrzí. Ráno jsme rozdělily dobroty mezi koně, které jsme v úterý připravili. Myslím, že si moc pochutnali. Později jsme koně vyvedli ven, bylo celkem teplo, ale ošklivo. Koním to ale moc nevadilo, takže jsme je ve výběhu nechali asi dvě hodiny. Odpoledne jsme rozsvítili stromeček a potom jsme si šli každý posvém. Já osobně jsem si Vánoce moc užila a teď všichni odpočíváme, protože posledních pár dní bylo hodně únavných a uspěchaných. Určitě jste také dostali něco pěkného. Večer napíši ještě nějaký článek.

(c) Sii LSR

Foto zaměstnanců 2010

24. prosince 2010 v 14:53 | Sii |  Fotogalerie
Letošní foto všech zaměstnanců i s dvěma novými tvářemi.

(c) Sii LSR
Zleva: John Stone, Anne Oakleyová, Dominika Soukupová, Linda Montgomeriová, Andrea Tabbyová, Peggy Carreyová, Barbora Pospíšilová, Chris Ferrel


Vánoce jsou tady

24. prosince 2010 v 11:43 | Sii |  Deník LSR
Uteklo to až moc rychle - ani jsme se nestihli rozkoukat a už zkončily velké prázdniny. Potom utekla jen chvíle, začly vánoční prázdniny a dnes.. Dnes už jsou Vánoce! Nejsem si jistá, jak to Vy máte s Vánoci - předešlé roky jsem se většinou celý den nudila a přidávala jsem hlavně články. Tento rok to ale bude jiné, teď jdeme na oběd k babičce a články budou nejspíš až odpoledne.

Přeji všem návštěvníkům tohoto blogu překrásné prožití Vánoc, mnoho dárků, hodně pohody a štěstí. Doufám, že si naplno dnešní den užijete, protože je přeci jen jednou do roka!

(c) Sii LSR
Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.