Jak vybrat správné sedlo

22. března 2011 v 14:09 | Sii |  Další
Dnes jsem si pro Vás připravila článek, jak vybrat správné sedlo pro Vašeho koně, nebo pro koně z Vašeho ranche (pokud jste majitelem). Je důležité výběr neuspěchat, protože od sedla se odvíjí všechny sportovní výkony a chování koně.


Pokud jste si naprosto jistí, jakému koni sedlo budete kupovat, měli byste dodržovat následující body. Ze všeho nejdříve se musíte ujistit, že na vybavení máte potřebné finance a nebude Vás omezovat, že budete mít pouze na nejlevnější sedlo, které by nemuselo např. vyhovovat. Jelikož je to základní jezdecká pomůcka, mělo by být pohodlné pro jezdce a hlavně pro koně. První věc, na kterou byste měli hledět je to, že existuje mnoho typů sedel. Nejdříve si ujasněte, jaký typ sedla potřebujete. Pokud sedlo kupujete drezurnímu koni a chcete s ním trénovat drezuru, vybírejte mezi drezurními sedly. Pokud parkurákovi, vybírejte parkurové.


Nové sedlo zkoušejte bez dečky, protože je důležité, aby sedlo sedělo hlavně koni. Díky špatnému výběru může kůň trpět na otlaky, jezdec nebude mít možnost provést správný sed. V ČR je mnoho prodejců značkové výbavy pro koně, jeden z nejznámějších je obchod DR Equipment, který vede majitelka Péťa. Čím dražší sedlo je, tím je také kvalitnější a výdržnější, ale nezapomeňte, že každému koni sedí něco jiného. Zpravidla se ale při nakupování řiďte osvědčenou značkou, kterou jste měli možnost již vyzkoušet. Pokud jste začátečník, poraďte se se zkušenějším odborníkem.

Výběr ovlivní nejvíce tvar sedla, který je dán kostrou. Dnes se prodávají sedla s dvěma kusy oceli na spodní straně, které zvyšují jeho pružnost. Na hřbet koně se dává sedlová poduška z vlny či plsti. Díky podušce je váha rovnoměrně rozložena na celém hřbetě koně a nenamáhá pouze jedno místo. K podušce je dobré pořídit si podložku, aby se úplně zabránilo otlakům. Nejkvalitnější a dražší je podložka gelová. Důležitý je i podbřišník, který drží sedlo na místě. Měl by se často kontrolovat, jestli koni nezpůsobuje otlačení. Nejčastěji jsou k dostání tři typy, a to podbřišník popruhový, kožený či nylonový. Nylonový podbřišník se skládá z provázků, díky kterým je více pružný. Bezpečnost podbřišníku je jištěna dvěma popruhy. Při výběru třmenů musíme na bezpečnost dbát také. Při našlápnutí by mělo být na nejširším místě podrážky místo zhruba 12 mm. Pro malé děti či začínající jezdce jsou vhodné bezpečnostní třmeny. Ty jsou navrženy tak, aby se z nich při pádu noha snáze uvolnila. Všechny tyto pomůcky vybírejte pečlivě, protože jsou důležité pro pohodlí i zdraví koně.

Pokud o sedlo správně pečujeme, může v dobrém stavu vydržet i deset let. Proto je velmi důležitá kostra sedla, protože další části jako je například podbřišník nebo třmeny, můžeme dle potřeby vyměnit. Sedlo by nemělo být uloženo v příliš vlhké chladné místnosti. Aby kůže zůstala měkká, je dobré ji pravidelně potírat slabou vrstvou oleje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiiki kiiki | E-mail | Web | 22. března 2011 v 15:38 | Reagovat

Krásně sepsané! Máš pravdu, sedlo je hodně důležité, ale někdy je dobré jezdit i bez třmenů nebo úplně bez sedla :-) jen mě mrzí, že krom Peťi tady málokdo vyrábí fakt dobré propracované sedla :-(

2 pompin pompin | Web | 22. března 2011 v 17:02 | Reagovat

budeme SR???
písni mi na můj webík ;-)

3 djkfh djkfh | 3. října 2011 v 17:58 | Reagovat

Jak zjistim jakou mám koupit velikost?

4 Lucii Lucii | 17. května 2014 v 22:47 | Reagovat

Hezky sepsáno:) Našla jsem ještě jeden článek o výběru sedla (http://www.heapco.cz/vyber-sedla/) a zajímalo by mě, co si o něm myslíš. Dá se tím řídit?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.