Červen 2011

Prázdniny jsou tu!

30. června 2011 v 20:15 | Sii |  Deník LSR
Tak jsme se konečně dočkali a od zítřka si můžeme naplno užívat prázdnin, na které jsme všichni tak čekali.
Popravdě i náš kolektiv je značně unavený. Všechyny ty tréninky, navíc počasí je teď docela proměnlivé, takže třeba Linda trpí bolestmi hlavy, John si zase stěžuje na záda. Proto jsem se rozhodla dát jezdcům opravdu oddech a do stáje můžou od 1.7. chodit až na jedenáctou. Ráno vždy příjde jen jeden a ten se postará o koně a krmení. Všichni se budou se postupně střídat a když už budou mít všichni ranní službu splněnou, pojedeme znovu dokola. Já tam ale stejně budu každý den, protože pro mě je čas strávený s koňmi spíše lék na únavu a relaxace. Je mi ale jasné, že jezdci jsou unaveni hlavně fyzicky a když budou dostatečně odpočinutí, nebudou dbát mého povolení a budou chodit do stáje zase hned po ránu. Znám je moc dobře, všichni jsou to blázni do koní a lenošit doma by určitě nevydrželi. Další věc, kterou jsem všem oznámila je ta, že jezdecké hodiny pro děti, které vede Bára, budou o prázdninách trochu volnější. Kdo však bude chtít, může chodit na ranch každý den, zkušenější jezdci budou moci i sami na vyjížďky. Celý červenec bude velmi volný, hlavně odpočinkový. V srpnu totiž už zase začneme pořádně pracovat a trénovat koně. Na příští dny plánuji dopsat Divočinu, už se blížíme ke konci. Co nejdříve potom začnu Mlhu průzračnosti, protože tu mám už celou hezky dopodrobna připravenou a promyšlenou. Také vás čeká úplně poslední článek o plemenech koní. Tyto články mě hodně baví, takže je škoda, že už to bude ukončené. Možná se mi podaří vymyslet něco nového.
Tak pěkný vstup do prázdnin a užívejte volna!
.

Saddlebred

30. června 2011 v 19:50 | Sii |  Koňská plemena
Saddlebred je všestranný kůň, výborně osvalený, rychlý, pohyblivý, vytrvalý a přesto křehký. Má skvělé chody, takže proto nesouží výhradně k jízdě, ale i jako závodní klusák a tahoun lehkých kočárů.

Charakteristika
Saddlebred je poměrně malý. Má ušlechtilou, jemnou a vysoko nesenou hlavu s výraznýma očima. Má krátký hřbet a dobře osvalené a lehké plece i záď. Nohy jsou velmi štíhlé, dlouhé a pevné. Jeho chody jsou pružné a pro jezdce příjemné. Kopyta jsou dobře utvářená. Zvláštností tohoto koně je, že u přehlídkových koní se kopyta nechávají přerůst a kovají se zvláštními podkovami. Ohon je vysoko nasazený. Saddlebred upoutává svým vzhledem, především držením hlavy na dlouhém, elegantním krku. Úpravě vzhledu koně se věnuje velká pozornost a pro každý účel se vzhled koně upravuje trochu jinak.

Zbarvení
Saddlebredi se vyznačují různými typy zbarvení. Mohou to být světlí až tmaví hnědáci, vraníci nebo ryzáci s odznaky.

Povaha
Saddlebred je velmi bystrý, temperamentní, citlivý a poddajný. Nechybí mu však ani houževnatost, učenlivost a pracovitost. Díky své všestrannosti dokáže být obratný, skvělý i ve skocích nebo v běhu. Pro výstavní účely se tito koně připravují speciálně, přestože je tento výcvik velmi náročný. Kromě tří chodů předvádí většina Saddlebredů ještě pomalý mimochod, čtyřdobý chod s pauzami a velmi rychlý mimochod rack.

Využití
Saddlebred je všestranné zvíře. Chovatelé velmi oceňují jeho elegantní vzhled a reprezentační chody. Tento kůň se osvědčil také jako výborný, spolehlivý a výkonný kůň, který má obrovskou odvahu a dobře snáší hluk i nátlak. Proto byl využíván také v armádě. V Americe se toto plemeno často zapřahalo do lehkých vozíků a sloužilo stejně dobře jako plemeno Hackney. Využívá se především k rekreačnímu ježdění, ale osvědčil se i při vytrvalostních jízdách a parkurech. Při pečlivém výcviku se z něj stane i skvělý drezurní kůň. Toto ryze americké plemeno si získává velkou oblibu i mimo USA a rozšiřuje se do Jižní a Střední Ameriky. V Evropě je poměrně vzácný, ale u jeho případných chovatelů také velmi oblíbený.
.

Peruánský paso

28. června 2011 v 16:22 | Sii |  Koňská plemena
Pro peruánského pasa je typický jeho mimochod, který se u tohoto plemene dochoval dodnes. Paso je velmi ušlechtilý kůň a má asi 75% berberské a 25% andaluské krve. Přesto se v odlišných podmínkách značně změnil, takže je to skutečně osobité plemeno.

Charakteristika
Paso má poměrně krátké a silné nohy s výjimečně dobrými spěnkami. Hlava je ušlechtilá, oči jsou jasné a velice výrazné. Krátký krk je vysoko nasazený a dobře osvalený, stejně jako trup a záď. V poměru ke své velikosti má neobyčejně velké srdce a plíce. Klouby jsou velmi pružné a kopyta tvrdá. Hříva a ohon jsou bohaté, srst je jemná a hladká. Nejdůležitějším znakem plemene je druh mimochodu - paso. Jízda pasovi je neobyčejně plynulá a příjemná.

Zbarvení
Zbarvení může být libovolné (včetně strakáčů), přednost mají však hnědáci a ryzáci. Hříva i ohon bývají zpravidla velmi hebké, husté a často i zvlněné.

Povaha
Peruánský paso má v sobě spoustu temperamentu i ohnivosti, ale přesto bývá přátelský a snadno ovladatelný. Proto chovatelé vyřazují jedince s nesprávným temperamentem, i když jsou stavbou těla vhodní. Majitelé pasa často tvrdí, že si toto plemeno vybrali právě pro neobyčejně příjemnou povahu.

Využití
Paso je ideální jezdecký kůň mimořádných kvalit. Díky své vytrvalosti je paso také výborný honácký kůň. Bezvadně ovládá tři základní mimochody - paso corto (klidný, pomalý mimochod vhodný pro cestování), paso fino (vysoký a krásný chod oblíbený při přehlídkách) a paso largo (prodloužený, rychlý mimochod). Ačkoliv paso umí cválat, velice nerad tento chod používá a i svým mimochodem dokáže rychle zdolávat velké vzdálenosti. Jedná se o velice inteligentní a snadno ovladatelné plemeno, takže díky svému charakteru a výborným jezdeckým vlastnostem je paso oblíbeným plemenem nejen v Peru a Jižní Americe, ale také v Kolumbii, USA i Evropě.

.


Krásný předprázdninový den

28. června 2011 v 15:39 | Sii |  Fotogalerie
Dnes Vám přináším zase malou fotogalerii. Protože dneska je opravdu překrásně, rohodla jsem se zamířit k mému oblíbenému místu na focení - k výběhu u lesa. Vím, že tam fotím hodně často, ale tam je to nejlepší světlo a úžasné prostředí. Nemůžu si pomoct, ale tam se mi fotí nejlépe! Když jsem tam dnes přišla, ve stínu se tam popásalo několik koní. Když mě zahlédli, přišli hned škemrat o mrkev. Potom už dál nelenošili, ale protáhli si nohy během. Mimo ostatních koní tam byla i Allmonte se svým krásným malým Explorer's Questem. Fotila jsem ve stínu, takže fotky jsou takové magičtější a klidnější.

.

Kontrolní závody

27. června 2011 v 16:33 | Sii |  Fotogalerie
Na tento týden jsme plánovali kontrolní závody v Reiningu. Nakonec jsme se rozhodli uspořádat je rovnou v pondělí. Už včera večer jsme vyvěsili na vrata LSR i k odbočce k nám na ranch plakáty, které zvaly všechny kolemjdocí na náš malý závod. Od dnešního rána jsem chystala halu a nostila židle pro návštěvníky. Kolem druhé hodiny se začali scházet lidé a nakonec bylo přihlížejících docela hodně. Vstupné bylo dobrovolné a i když nikdo nemusel nic platit, díky štědrým návštěvníkům nám něco málo přibylo do kasičky. Na začátku jsem pronesla krátkou řeč a zahájila jsem soutěž. Jako první šla Andy, která hned jako první nadchnula diváky tak, že po dokončení úlohy sklidila obrovský potlesk. Po ní následovala Annie, které jsme všichni připisovali vítěztví, protože jeto taková naše jistota. Jenže Quarterflash neměl den a nechtěl Aničku poslouchat. Věděla jsem, že umí Reining skvěle, ale pokaždé se to nevydaří. Po ní následoval John, který naprosto profesionálně zvládl celou úlohu i našeho divocha Flamíka. S jistotou se zařadil na druhé místo za Andy. Po ryze ,,mužské" dvojici na kolbiště vjela Bára. Byla opravdu veselá a i když v úloze nezůstal kámnen na kameni a při sliding stopu málem vyletěla ze sedla, díváky pobavila a ti ji obdařili velikým potleskem. Jako poslední šla Peggy. Jakmile začala, všichni jen zírali s otevřenou pusou! Bezchybně provedené spiny, rundown a sliding stop jak z učebnice a vlastně úplně celá úloha byla exluzivní. Nebyl pochyb, že právě jí patří první pozice. Dominika se ujala té role a vyhlásila vítěze. Peggy byla opravdu překvapená, ale všichni jsme jí to moc přáli. Po konci závodu jsme ještě divákům, kteří chtěli, udělali exkurzi u nás ve stáji. Kdo ví, možná brzo přijmeme nového člena do našeho jezdeckého klubu.

Fotky ze závodu:
.
.

Kontrolní závody v příštím týdnu

26. června 2011 v 12:46 | Sii |  Deník LSR
Před několika dny jsme se s jezdci domluvili, že příští týden uspořádáme kontrolní závody ve western Reiningu, aby všichni, kdo se westernu u nás na ranchi věnují, porovnali své síly. Bude se konat příští týden, datum bude ještě upřesněno.
Chtěli jsme dát Dominice a Bayovi trochu oddech, protože jsou teď jediní, kteří pravidelně trénují na CBG. Rozhodli jsme se trochu pobavit a zjistit, jak na tom jezdci jsou, i když se této disciplíně nevěnují každodenně. Závodit budou všichni kromě Dominiky a Lindy, které se věnují jen anglickému ježdění. Andy pojede na Aloze Earth, John na Immotal Goldest Flamovi, Annie na Quarterflashovi, Peggy na Lide Colle a Bára (která se věnuje všem jezdeckým stylům) na Ticco Tiffym.
Podívat se jistě příjdou známí a příbuzní jezdců a určitě také naši členové LSR Jezdeckého klubu, které trénuje Bára.
Příští týden tedy čekejte článek o tom, jak vše probíhalo a kdo vyhrál spolu s několika fotkami ze závodu.


.


Mustang

25. června 2011 v 11:20 | Sii |  Koňská plemena
Mustang je potomkem španělských koní, kteří byli na americký kontinent dovezeni španělskými dobyvateli v 16. století. Toto plemeno se také stalo předkem mnoha typů koní.

Charakteristika
Každý kůň tohoto plemene je trochu jiný. Je to dáno rozdílnými podmínkami ve kterých mustangové žijí. Na americkém území se vyvinulo několik skupin a typů mustangů, kteří jsou od sebe například úplně odlišní. Nějaké rysy jsou však pro Mustangy typické. Mají statnou, svalnatou postavu a pevná kopyta. Jeho výška se pohybuje kolem 142 cm. Mají krátký hřbet a strmou záď.

Zbarvení
Mustang se vyznačuje se pestrou rozmanitostí barev, nejčastěji to jsou různé odstíny šedé, plavé nebo hnědé. Navíc se u zbarvení můžeme setkat s různými znaky (úhoří pruh, skvrny nebo vlnitá hříva).

Povaha
Mustangové jsou pověstní svou nedůvěrou k člověku a vlastností těžko zkrotitelných a ovladatelných koní. Přesto většina koní nyní žije na lidských farmách. Jsou to houževnátí, tvrdí a skromní koně. Pod sedlem dokážou být i podivuhodně pohybliví a rychlí.

Využití
Mustang je oblíbeným indiánským i kovbojským koněm, protože si umí poradit i s velice obtížným terénem, ve kterém se projevuje jeho obratnost, přizpůsobivost a vytrvalost na dlouhých tratích. Indiáni dokázali z těchto inteligentních koní vychovat hodné, přítulné a spolupracující koně. Mustang je rozvážný a velice nenáročný na chov. Prý se ale najdou i nezkrotní jedinci, kteří se používají jako divocí koně na rodea. Divoký mustang dnes žije téměř nerušený život v rezervacích pro koně v západních státech USA. Většina jejich příznivců se pokouší, aby se stav mustangů v budoucnosti zvyšoval a lidé se k těmto takřka divokým koním budou chovat ohleduplněji.

.

Prázdniny jsou již za dveřmi

24. června 2011 v 20:26 | Sii |  Deník LSR
Tak jsme se konečně dočkali vytouženého volna. Všichni ho jistě už potřebujeme a věřím, že i Vy se nemůžete dočkat. nám zbývají už jen čtyři pracovní dny, i když ten čtvrtý bude už skoro celý volný.

Na tyto prázdniny se těšíme víc než obvykle. Začínáme pořádně pracovat a trénovat už od srpna, protože CBG je soutěž, která si zaslouží náš čas a věřím, že práce nebude k ničemu. Červen tedy ponecháme naprosto odpočinkový. Dny plné vyjížděk, lenošení, regeneraci v sedlech, focení, psaní projektů a článků. To všechno tu posléze bude zveřejněno, takže se nemusíte bát, že byste o něco příšli. Přemýšleli jsme také o tom, jestli neuspořádáme nějakou soutěž. Váháme mezi soutěží Arabů, Teplokrevníků / Plnokrevníků, nebo nějakých Amerických plemen jako je např. Quarter horse atd. Jaká výstava by se Vám nejvíc líbila, a do jaké byste se přihlásili? Ještě není nic jisté, ale Arabských svodů tu je už celkem hodně. Možná bych se zaměřila spíše na výstavu Teplokrevníků a Plnokrevníků, kde bych hodnotila rysy, které se požadují a stavu těla či zbarvení koně. Podělte se případně do komentářů, jaká výstava kterého plemene by Vám nejvíc vyhovovala.

Pokud bude o víkendu pěkně, těšte se na Divočinu! Mám v plánu ji co nejrychleji dodělat.
Tak ať Vám zbydou síly na poslední pracovní dny!

Gary na tak trochu tajemné fotce.
.

Morgan

23. června 2011 v 18:34 | Sii |  Koňská plemena
Morgan je první uznané americké plemeno. Jeho dávným předkem je kůň úžasných schopností, hřebec Justin Morgan. Je to kůň pozoruhodný, jeden z nejznámějších v koňské historii. Morgan také napomohl mimo jiné vzniku dvou sportovních amerických plemen, amerického jezdeckého koně a amerického klusáka.

Charakteristika
Průměrná výška Morganů se pohybuje mezi 142 - 152 cm. Hlava je působivá, s širokým čelem, velkýma očima a krátkýma ušima. Krk je mírně klenutý a plece šikmé. Tělesná stavba zaručuje dostatek síly. Morgan má ploché a prostorné chody. Tělo je kompaktní, s krátkým hřbetem. Typické znaky Morgana jsou i vyklenutá žebra, široká bedra a dobře osvalená záď s vysoko nasazeným ocasem, který dosahuje v klidu až na zem. Končetiny jsou štíhlé, klouby tvrdé a dobře utvářené. Šikmé spěnky umožňují dlouhý a pružný krok.

Zbarvení
Nejčastější je hnědé nebo černé zbarvení, ale můžeme se setkat také s plaváky, žluťáky a výjimečně i myšáky a pinty.

Povaha
Morgan je ostřejší než jeho teplokrevní soupeři. Je velice přátelský, milý a zvědavý. Také je to energický kůň, silný a vytrvalý. Někdy bývá však tvrdohlavý a svéhlavý, ale na druhou stranu je inteligentní, velmi odvážný a dokáže riskovat. Potřebuje pevnou ruku a trpělivost, poté je s ním možné dosahovat jakýkoliv výsledků. Stal se oblíbeným i díky tomu, že dokáže předat své skvělé vlastnosti svým potomkům. Svou roli sehrál i při vzniku známých plemen jako American Quarter Horse, American Saddlebred a Tennessee Walking Horse. I dnešnímu Americkému klusákovi koluje v žilách mnoho morganské krve.

Využití
Využítí Morgana je i dnes všestranné - parkury, drezura, reining, cutting, zápřahy, turistické a rekreační ježdění, hiporehabilitace, práce na farmě - to všechno tento nenáročný koník zvládne. Pro svou milou povahu a nevysoký vzrůst se velmi dobře hodí k dětem. Také se uskutečňují speciální soutěže pro Morgany. Třeba Morgan Pathways program je soutěž pro ty, kteří jezdí na koni pouze pro potěšení. Ocenění jsou udělována po 75, 150, 300, 500, 1000 a 2000 hodinách strávených v sedle Morgana v terénu. Pro děti existuje například organizace jménem American Horse Association Youth, která pořádá velké množství soutěží pro mládež. Nejvyšší z nich je Grand National a Světový šampionát, probíhající každoročně v říjnu v Oklahoma City.
.
Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.