Červenec 2011

Zkouška Andy a Campariho

31. července 2011 v 14:35 | Sii |  Deník LSR
Dnes jsme se u Steeple na Blue Star Ranchi dočetli o soutěži Nejsehranější pár. Okamžitě mě napadlo, že by se do ní mohla přihlásit naše Andy a Campari, protože ti dva se připravují na finální soutěž CBG - Horsemanship. Tato soutěž by je mohla prověřit před již zmiňovanou CBG, takže si myslíme, že je to skvělá příležitost, aby Andy s Camparim ukázali své schopnosti. Hodně dlouho jsem přemýšlela, jakou jejich fotku pošlu a nakonec jsem vybrala jednu, na níž jede Andy s Camparim na slunné louce. Mám určitě i lepší, jenže mě se vybraná fotka nějak zalíbila a doufám, že jsem vybrala dobře. Snad se jim povede dobře a jsem zvědavá, jak dopadnou. Určitě se také přihlašte!

.

Phar Lap

31. července 2011 v 13:25 | Sii |  Koňští velikáni
Phar Lap je dobře známý všem, kdo se alespoň trochu zajímají o koně. Celý jeho život byl protkán až neuvěřitelnými událostmi a ve své době byl dokonce nejoblíbenější osobností v Austrálii.

Roku 1926 se na Novém Zélandu narodil klisně Etreaty a hřebci Night Raidovi rezavý hřebeček. Jméno v překladu znamená "blesk", jenže zezačátku Phar Lap na bleska rozhodně nevypadal. Byl kostnatý a přerostlý. Ze dražby putoval k trenérovi Harrymu Telfordovi, který ho koupil za směšných 336 dolarů. Věřil v něho a také v jeho dobrý rodokmen. Po plavbě z Nového Zélandu byl Phar Lap ve velmi špatné kondici a majitel Harrymu nakázal, ať se ho zbaví. Jenže ten stále věřil, že v Phar Lapovi něco vězí. Valach se dostal do rukou ošetřovatele Toma Woodcocka, který sehrál v životě Phar Lapa nejdůležitější roli.


Jako dvouletý se Phar Lap na dráze zvláště nepředvedl. Prohrál, co se dalo, skoro jako kdyby si hlídal svou poslední pozici. Harry byl zklamaný, ale přesto se nevzdával víry v Phar Lapovy schopnosti. Všichni ostatní se mu za to posmívali. Jenže za rok se všechno změnilo. Neví se, co se přesně stalo, ale možné je, že Phar Lap jednoduše vyzrál.

V jeho třech letech se z ošklového káčátka se stal vysoký, osvalený a vyrovnaný kůň. Phar Lapův start v Derby byl doslova šokem pro všechny zúčastněné i diváky. Ryzák, od kterého už nikdo nic nečekal, se najednou začal posunovat dopředu, až nakonec zaujal první pozici. Od té doby byl Phar Lap fovoritem všech dostihů, ve kterých startoval. Phar Lap toho roku vyhrál 13 dostihů, z toho 5 klasických. Australané k němu vzhlíželi, vypuklo sázkové šílenství, každý si chtěl vsadit a vydělat snadno peníze. Vše došlo až tak daleko, že na něm bookmakeři odmítli vystavovat vůbec nějaký kurs. To je věc, která se už snad nemůže nikdy zopakovat!


Phar Lap vyhrával pokaždé stejným stylem. Naprosto spolehlivě útočil ze zálohy, šel do vedení a vybudoval si náskok. S hlavou hrdně vztyčenou a ušima vzpřímenýma se vřítil vítězně do cíle.

Výkony australského koně si podmanily i celou Ameriku, která mu dokonce předpovídala, že se stane nejbohatším koněm světa. Rovněž se tvrdilo, že byl nejlepším koněm, co kdy vstoupil na americkou půdu. Jenže za pouhých pár dní Phar Lap zemřel. Okolnosti smrti byly však záhadné a nikdo se nechtěl srovnat s tím, že měl koliku. Dnes ho můžete vidět v Melbournském muzeu, kde ho ročně přijde obdivovat asi 100 tisíc lidí. Nebyl to jen tak obyčejný kůň..


Zajímavosti: Jeho bojovné srdce vážilo 14 liber, zatímco srdce průměrného plnokrevníka váží 9 liber. U žádného jiného plnokrevníka nikdy nebylo nalezeno tak velké srdce. O Phar Lapovi byl natočen film a sepsána spousta knih. I dnes je považován za jednoho z nejlepších koní, co vkročili na americkou půdu. Phar Lap startoval v 51 dostizích, z nichž 37 vyhrál, 3x byl druhý a 2x třetí. Vydělal 133 476 dolarů. Byl neuvěřitelně rychlý a překonal nejeden traťový rekord.
.

První medaile z CBG!

30. července 2011 v 14:52 | Sii |  Deník LSR
Dnes ráno za deště se vrátila naše reprezentantkyně Dominika s Bey Gemme Questem z areálu CBG Parkuru. Dominika nám nechtěla prozradit nic po telefonu a proto jsme napjatě očekávali, jaké překvapení má pro nás připravené.
Když přijelo auto s přepravníkem, všichni jsme se vyhnali ven na dvůr. Dominika se široce usmívala a zamávala nad hlavou velkou stuhou - byla třetí!
Ani jsem nedokázala vytjádřit svou radost! Náš šikovný Bey pro nás vybojoval naši první medaili z CBG a to jsme mysleli, že parkur nedopadne nejlépe. Snad se nám bude takto dařit dál. Bey od nás dostal za odměnu jablíčka obalovaná v cukru, které má tak rád.

Aktualizace: V celkovém součtu jsme také obsadili třetí místo!
.

Novinky z ranche

27. července 2011 v 20:18 | Sii |  Deník LSR
Poslední dobou jsem nepsala moc obyčejné články, protože tady probíhala soutěž. Jsem ráda, že se nakonec zúčastnilo tolik lidí a dopadlo to bez žádných komplikací. Děkuji moc těm, kdo se přihlásili a gratuluji!
V posledních dnech se toho na ranchi moc nedělo. Snažíme si plnými doušky vyhutnat prázdniny, protože musíme začít pracovat o měsíc dříve než obvykle (začínají mi tréninky) a tak máme vlastně poslední volný týden. Společně se srpnem příjde i závod v Enduranci. Bára už se strašně těší na svou druhou účast v CBG, protože Chury Alim byla v posledních dnech úžasná. Ještě na začátku prázdnin jsem o ní pochybovala, protože po delším vytrvalostním běhu začala vždy sípat, ale přes červenbec si vytrénovala kondičku tak, že jí delší tratě teď nedělají problém.
Já si užívám především volna, ale 1. srpen už se nelítostně blíží. Poslední dny využívám hlavně k úklidu a opravě celého ranche. Dá to zabrat, ale je to docela zábava. Navíc začíná být už i docela pěkné počasí. Zítra se pokusím přidat alespoň nějaké fotky nebo články. Konec tohoto roku a příští rok pro nás bude velmi velmi náročný. Bude vrcholit CBG a hned potom se vyrojí další závody, na kterých nesmíme chybět. Bude to těžké, ale já doufám, že to zvládneme. Nebudeme mít na vybranou!
Co děláte vy? Jak si užíváte prázdniny?

.

Diplomy pro všechny účastníky

24. července 2011 v 14:05 | Sii |  Výstava plnokrevníků
Vedli jste si všichni skvěle a zde pro Vás mám zasloužené diplomy!
Všechny výsledky a tituly můžete najít ve dvou předchozích článcích.


Výsledky - mé hodnocení

24. července 2011 v 14:03 | Sii |  Výstava plnokrevníků
Jistě Vás už všechny zajímá, jak Vaši koně nakonec dopadli, když jsem je hodnotila já. Po dobu celého hlasování diváků jsem si koně dobře prohlížela a posuzovala jsem jejich stavbu těla. Hodnocení bylo hodně těžké, protože se zde předvedli koně opravdu vysoké úrovně a mnohdy jsem vůbec nevěděla, jak naprosto vyrovnané soupeře poskládat za sebe. Bohužel všichni nemůžou vyhrát a já musela nějaké místo přidělit každému. Rozhodovala jsem se hlavně podle toho, jak plnokrevně Váš kůň vypadá. Zvláštní je, že i když jsem měla výsledky základních kol dříve hotové než diváci, v malých koních jsme se naprosto shodli.

Výsledky - hodnocení diváků

24. července 2011 v 14:02 | Sii |  Výstava plnokrevníků
Jistě Vás už všechny zajímá, jak Vaši koně dopadli pro hodnocení diváky. Zde naleznete všechny výsledky, nad kterými jste rozhodovali právě vy - diváci. V příštím článků zveřejním všechny výsledky, ke kterým jsem se dobrala já jakožto porotce.


Finále: malí koně X velcí koně

23. července 2011 v 19:19 | Sii |  Výstava plnokrevníků
A konečně tu máme finále. Dostaly se do něj dvě klisny, které jste vybrali vy - diváci! Rozhodování o tom, kdo se dostane do finále bylo však velmi vyrovnané. Nyní rozhodněte Vašimi hlasy o absolutním vítězi! Neztrácejte však naději, tato soutěž je ,,dvojitá" a nezapomeňte, že zveřejním ještě výsledky mého hodnocení.

Nyní však rozhodněte, kdo bude divácký All Round Winner!
Hlasování bude ukončeno 24.7. 2011 ve 14:00
.

Rozstřel: velcí koně - Hřebci/valaši X Klisny/kobylky

22. července 2011 v 11:50 | Sii |  Výstava plnokrevníků
Máme spočítané hlasy a přichází druhý rozstřel. Jsou to vítězové pohlaví své kategorie. Koho zvolíte za nejlepšího velkého koně a pošlete ho tím zároveň do finále? Posílejte své hlasy opět v podobě komentářů, jako v prvních kolech.
Všechny výsledky všech kol i způsobů hodnocení budou zveřejněny na konci celé výstavy. Nemusíte se bát, že byste nevěděli, jak jste dopadli.

ROZSTŘEL MEZI VELKÝMI KOŇMI - HODNOCENÍ PODLE DIVÁKŮ
Hlasujte do 23. 7. 2011 do 11:00

Rozstřel: malí koně - Hřebci X Klisny

22. července 2011 v 11:44 | Sii |  Výstava plnokrevníků
Máme spočítané hlasy a přichází první rozstřel. Jsou to vítězové pohlaví své kategorie. Koho zvolíte za nejlepšího malého koně a pošlete ho tím zároveň do finále? Posílejte své hlasy opět v podobě komentářů, jako v prvních kolech.
Všechny výsledky všech kol i způsobů hodnocení budou zveřejněny na konci celé výstavy. Nemusíte se bát, že byste nevěděli, jak jste dopadli.

ROZSTŘEL MEZI MALÝMI KOŇMI - HODNOCENÍ PODLE DIVÁKŮ
Hlasujte do 23. 7. 2011 do 11:00
Text, photos and design by Sii (LSR). Don't coppy please.